למה חשוב להקפיד על כיוון פרונט
למה חשוב להקפיד על כיוון פרונט
31 במאי 2019
מערכות פינוי עשן
מערכות לפינוי של עשן
5 בדצמבר 2019

מערכות הגברה וכריזה

מערכות כריזה

מערכות כריזה אלו מערכות שעושות חיים קלים בהרבה מאוד מקומות. זוכרים איך היה בבית הספר כאשר היה צריך להודיע הודעה לכל הכיתות? השרת או תלמיד מתנדב עבר מכתה לכתה והודיע את ההודעה. כיום אין צורך בכל זה. ניתן באמצעות הודעה במערכת הכריזה להודיע את ההודעה שתגיע במהירות לאוזניהם של כל התלמידים ושל כל המורים.

את מערכות הכריזה אנחנו מוצאים היום גם בבתי חולים כאשר יש צורך להודיע הודעה עבור כולם כמו לדוגמא בעת אירוע רב נפגעים (אר"ן) אשר בו מוזעקים כל הרופאים והאחיות אל אזור המיון, בדרך כלל תופעל מערכת הכריזה ותזעיק את כולם במהירות, כי לא תמיד ניתן יהיה להשתמש במכשירים הסלולריים לצורך גיוס החירום היות ולא כל האזורים של בית החולים מאפשרים את הקליטה של כל המכשירים הסלולריים דבר שיכול להיפתר בזכות האפשרות של מערכת הכריזה.

בחנויות גדולות, בקניונים או בסופרים גדולים אנחנו גם רואים את השימוש התכוף במערכת הכריזה. כך מוזעקים הקופאים אל הקופות, המשלוח נים אל העמדות ועובדי הניקיון אל המוקדים אשר בהם עלה הצורך בניקיון מהיר בעקבות בקבוק שמן שנשפך, חומר ניקוי שזורם לו מעדנות על הרצפה וכו' אין ספק שמערכות הכריזה פותרות הרבה מאוד קשיים ובעיות שהיה קשה מאוד להתמודד איתם ללא מערכות הכריזה.

איך פועלת מערכת הכריזה?

מערכת הכריזה היא בעצם מעין מערכת הגברה שמאפשרת את החיבור בין כמה רמקולים ושופרים. מערכות הכריזה לא יכולות כמובן לשמש כמערכות הגברה באירועים אך הם בהחלט יכולים להנעים את האווירה באזורי החנויות, בבתי ספר ועוד על ידי השמעה של מוסיקה נעימה ורגועה וכמובן, הייעוד החשוב יותר, ככלי להעברת מסרים והודעות בצורה הכי קלה ופשוטה.

מה ההבדל בין מערכת כריזה למערכת הגברה?

מערכת הגברה זוהי מערכת הפועלת באמצעות זוג רמקולים שמתחבר אל המגבר ובאמצעותו ניתן להשמיע מוסיקה או הרצאה או כל דבר שצריך כאשר הרמקולים אמורים להיות קרובים אל המגבר. בדרך כלל לא יהיה אפשר להניח את הרמקולים רחוק יותר מעשרה או ככל היותר עשרים מטרים מהמגבר.

מערכת הכריזה היא מערכת הפועלת באופן שונה לגמרי כאשר אל המגבר ניתן לחבר מספר גבוה של רמקולים במרחקים גדולים מאוד של עשרות ואפילו מאות מטרים מהמגבר עצמו.

קיים גם המיקסר שזהו כלי נפרד שמאפשר לחלק את ההגברה או הכריזה לאזורים שונים.

קיימים סוגים שונים של רמקולים ושל שופרים המשמשים את מערכות הכריזה השונות כאשר לכל מטרה ניתן להתאים את הרמקול או השופר שלו על פי המטרות אשר לשמן מתקינים אותם.

השופר יתאים יותר למסירת הודעות ופחות למוסיקה והרמקול יתאים יותר להשמעה של מוסיקה כי השופר ממקד את הקול המושמע לעבר כיוון מסוים ורק כך הוא יכול להישמע גם למרחק רב לעומת הרמקול שמיועד לפזר את הקול באזור של הסביבה הקרובה, ולכן הוא יצאים למטרה של השמעת המוסיקה בסביבה הקרובה.

דבר החוק בעניין מערכות הכריזה

ישנם תקנים המחייבים את כל מי שרוצה להשתמש בבית העסק או במוסד ציבורי כל שהוא במערכות כריזה. ישנו תקן משטרתי שהוא מחייב כל אתר וכל בית עסק שמעוניין לקבל רישיון עבור בית העסק שלו כאשר עיקרו מכוון למגבר שיהיה מתאים לעוצמות של הרמקולים, פיזור נכון של הרמקולים על פי האזורים השונים במקום שיוכלו לבוא לשימוש בעת הצורך כאשר יהיו חלילה מקרי חירום. לכן קובע התקן להתקין את השלוחות של מערכות הכריזה גם באזורים של פתחי המילוט.

התחשבו בתקנים בעת התקנה של מערכת הכריזה כך תיהנו מכל היתרונות של המערכת.