מערכות כריזה
מערכות הגברה וכריזה
5 בדצמבר 2019
עורך דין רשלנות רפואית באיזור הצפון
רשלנות רפואית בצפון
5 בדצמבר 2019

מערכות לפינוי של עשן

מערכות פינוי עשן

מערכות לפינוי עשן מכאניות פועלות בדרך כלל על העיקרון של מפוח הפועל על בסיס של יניקת האוויר והדחיפה שלו החוצה. המערכות לפינוי העשן נועדו כדי לסנן או לטהר את האוויר מפני כל הגורמים המזהמים אותו. בגלל האפקטיביות הרבה של אותם מערכות לפינוי עשן, הפכו המערכות הללו לפריט הכרחי בהרבה מאוד מקומות, אם זה בענף החקלאות, במבני התעשייה השונים, במסעדות או במטבחים ועוד, כאשר המפוחים הללו מוציאים את האוויר המזוהם אל החלל ומזרימים במקומו אוויר נקי וצח.

באזורי תעשייה ובמקומות עבודה שונים מצטברים הרבה עשן, אבק ופסולת שנשארים באוויר והם עלולים לסכן את האנשים העובדים במקום. האוורור המתמיד שומר על סביבת עבודה נקייה.

מערכות לפינוי עשן מצילים חיים

מערכות לפינוי עשן מכאניות עשויות להיות מצילות חיים ממש במקרה ומדובר בשריפה. בדרך כלל יש בכל בית את הפתחים והחלונות אשר אלו פועלים גם בשחרור של האוויר ואם ישנו גם עשן, הוא מת נטרל איכשהו באמצעות המערכות הטבעיות הללו שפועלות למען שחרור של העשן. במקרה של שריפה גדולה, לא יצליחו החלונות בנטרול של העשן והבית יימלא מהר מאוד בעשן מחניק שעשוי להותיר אחריו פגיעות חמורות בנפש עד כדי חנק ומוות. כידוע רוב הנפגעים בשריפות שפורצות בבתים הם לא מהאש עצמה, רוב הפגיעות נובעות משאיפה של עשן כאשר אנשים נלכדים באזור השריפה והם אינם מסוגלים לברוח כאשר האש והעשן סוגרים עליהם מכל עבר. במקרים מעין אלו קיימת חשיבות רבה למערכות לפינוי העשן שנכנסים לפעולה מידית כאשר הם מגלים את העשן והם אחראיים פעמים רבות להצלתם של חיי אדם שנאלצו להמתין זמן רב לפינוי בתוך הזירה הבוערת והמעושנת.

מערכות לפינוי עשן – דבר החוק

לחוק יש הרבה מה לומר כאשר מדובר במערכות לגילוי עשן ובמערכות המיועדות לפינוי העשן. כיום כל בית עסק או כל מוסד שהוא אשר פונה לבקש רישיון לעסק שלו או למוסד שלו והוא עולה על 200 מ"ר יהיה מחויב לעמוד בתקן הישראלי 1001 פרק 7 לבטיחות אש, שמחייב אותו בכל אותם מערכות מצילות חיים שייכנסו לפעולה בזמן אמת על כל צרה שלא תבוא. גלאי העשן רגישים מאוד לכל סוג של עשן ולכן הם עשויים להתריע הרבה פעמים גם כאשר מדובר בעשן של סיגריה אך כאשר באמת מדובר בעשן מסוכן, הרי שמדובר בגילוי מהיר של העשן שיכול לסייע מאוד בהצלת חיי אדם. מערכות פינוי העשן ייכנסו אף הם במהירות לפעולה וינטרלו את העשן מהמקום. חשב לציין בהקשר לכך כי המערכות לפינוי עשן הינן מערכות שאמורות להיות עמידות במיוחד גם בטמפרטורות גבוהות מאוד כדי שהם לא ייצאו מכלל שימוש בדיוק ברגע האמת.

מלבד שני המערכות עליהם נכתב לעיל, חובה להתקין גנרטור בכל אותם מקומות לכל מקרה של הפסקת חשמל בעקבות שריפה וכדומה.

מפוחי עשן מכאניים – מסייעים לתעשייה

מפוחי העשן מסייעים מאוד לכל מקום בו הם נמצאים ולא רק בעת שריפה שאז הופכך היתרון שלה ליתרון ראשון במעלה. מדובר גם על אוורור של המקום אם מדובר בבית עסק או באזור הומה אדם כמו אולמות עבודה או אזורי תעשייה שם יש צורך באוורור ובריענון של המקום על ידי הוצאת הריחות והחלקיקים הכימיקלים שנמצאים באוויר. אם במקום ישנה המערכת שפועלת לשחרור העשן, הרי שניתן להשתמש בו למען המטרה הזו גם. כך שאיכות החיים במקום מקבל אף הוא שדרוג והעובדים במקום יכולים ליהנות מאוויר נקי וצח ולהתחיל את יום העבודה שלהם 'על שולחן נקי'.